Menu Zamknij

Jaskinia Tunel Wielki położona jest w Wąwozie Koziarnia, w grupie skał Sadlanych. Na jej przebadanie przeznaczyliśmy prawie dwa miesiące, profil który zamierzaliśmy otworzyć, miał ponad 4 m głębokości. Pracę tutaj rozpoczęliśmy w połowie lipca, gdy zła pogoda i deszcz uniemożliwiły podejście do jaskini Sąspowskiej Zachodniej i prace w niej.

Studenci podczas prac przez jaskinią Tunel Wielki. By ograniczyć liczbę worków i ziemi, którą będzie trzeba przewieźć do bazy i przeflotować, ziemia była wstępnie sitowana. Widok z miejsca gdzie znajdował się wykop, a zarazem wejścia do jaskini. Fot. Małgorzata Kot
Studenci podczas otwierania wykopu w wejściu do Jaskini Tunel Wielki. Wykopaliska w jaskini nie są rzeczą łatwą, czasem nie wystarczy łopata. Fot. Małgorzata Kot

Wykop otworzyliśmy w wejściu do jaskini, ale w przeciwieństwie do Jaskini Sąspowskiej Zachodniej, przed Wejściem do Tunelu Wielkiego rozpościerała się duża przestrzeń. Nie było również konieczne zakładanie systemu lin do zwożenia worków. Mimo to badania w Tunelu były nie-lada wyzwaniem. By poradzić sobie z wchodzeniem do tak głębokiego wykopu, podczas eksploracji utworzyliśmy specjalne stopnie z ubitej ziemi. Również liczba zabytków wymagających zadokumentowania wystawiła na próbę naszą sprawność i umiejętność organizacji czasu.