Menu Zamknij

Jaskinia Ciasna

Jaskinia Ciasna znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. Położona jest na prawym brzegu Doliny Sąspowskiej, na szczycie wysoczyzny, 90m nad jej dnem. Jaskinia ma formę tunelu z dwoma otworami wejściowymi: wschodnim i południowym. Kształt jaskini i jej rozmiary nie zostały dotychczas szczegółowo rozpoznane ze względu na to, iż jest ona niemal w całości wypełniona namuliskiem. W trakcie pierwszych badań prowadzonych w jaskini pod koniec lat 60-tych XX wieku przez Waldemara Chmielewskiego, istniało jeszcze, dziś już niewidoczne, wąskie przejście pomiędzy oboma otworami, które można było wówczas pokonać czołgając się. Z tego powodu archeolog Waldemar Chmielewski i geolog Teresa Madeyska zdecydowali się nazwać ją w 1968r. mianem Jaskini Ciasnej.

Zarys jaskini Ciasnej sporządzony w wyniku korelacji starych planów prof. Chmielewskiego oraz nowych badań przeprowadzonych w ramach projektu. Brakującą część jest zasypana ziemią oraz liśćmi na tyle głęboko, że nie była możliwa jej dokładna eksploracja. Na planie zaznaczono dawne oraz nowe (zaznaczone kolorem szarym) wykopy. Opracowanie Małgorzata Kot

Sprzed otworu wschodniego jaskini roztacza się widok w dół porośniętego dziś bukowym lasem stoku, na dolinę. Drugi otwór wejściowy wychodzi na grzbiet wysoczyzny, a przed nim znajduje się niewielki taras, który też był przedmiotem badań wykopaliskowych. Za otworem południowym, który ma wysokość nie przekraczającą 40cm, znajduje się rozległa komora o szerokości przynajmmniej kilkunastu metrów, która jest obecnie niemal po sufit wypełniona namuliskiem. Od komory tej odchodzi korytarz biegnący w stronę drugiego wejścia.

Jaskinia Ciasna podczas wykopalisk w latach 70. Na zdjęciu widoczny wykop przed południowym wejściem do jaskini Zdjęcie z archiwum Waldemara Chmielewskiego.

Badania jaskini objęły w latach 60-tych strefę znajdującą się bezpośrednio przed oboma wejściami. O ile w wykopie zlokalizowanym przed wejściem skierowanym na wschód znaleziono jedynie pojedyncze ułamki ceramiki, a miąższość osadów nie przekraczała 50cm, o tyle w wykopach założonych przed wejściem południowym natrafiono na bardzo ciekawe i różnoczasowe ślady użytkowania jaskini. Namulisko w tym miejscu sięgało głębokości nawet 350m. W warstwie humusu znaleziono zabytki łączone z datowaną na wczesną epokę żelaza kulturą łużycką i neolityczną kulturą złocką. Ponadto poniżej warstw humusu natrafiono na warstwę lessu przesyconą popiołem i zabytkami krzemiennymi. W warstwie tej udało się także uchwycić pozostałości paleniska. Warstwa ta stanowi świadectwo użytkowania tej jaskini przez ludność schyłkowopaleolityczną. Bogaty zespół narzędzi krzemiennych zostanie dopiero poddany szczegółowym analizom w ramach nowego, rozpoczętego w 2017r. projektu. Jednym z jego założeń jest dokładne określenie chronologii stanowiska i wykonanie rekonstrukcji paleoklimatu panującego w okresach użytkowania jaskini w pradziejach. W tym celu w 2018r. podjęto ponownie badania na stanowisku otwierając stare wykopy i poszerzając je nieznacznie w celu pobrania prób do analiz radiowęglowych (węgle, kości), paleontologicznych (kości zwierzęce, muszle), palinologicznych (pyłki roślin), antrakologicznych (makroszczątki roślin i węgle), geologicznych (próbki ziemi) i paleogenetycznych (próbki ziemi i kości).

Jednocześnie prowadzone są szczegółowe badania nad pochodzącymi z tego stanowiska zabytkami. Analiza ceramiki pozwoliła stwierdzić, iż wszystkie fragmenty, które wiązać można z kulturą łużycką, pochodzą z trzech naczyń i zostały znalezione na niewielkiej przestrzeni tuż przed wejściem do jaskini. Mimo braku informacji, o znalezieniu w ich otoczeniu przepalonych kości, udało się potwierdzić, iż mamy w  tym przypadku do czynienia z pochówkiem ciałopalnym tzw. pochówkiem popielnicowym. Jaskinia Ciasna, wraz z położonym w tej samej dolinie Schroniskiem Bramka (patrz Schronisko Bramka) stanowi jedyny znany dotąd ślad wykorzystania przez ludność wczesnej epoki żelaza, stanowiska jaskiniowego, jako miejsca grzebania zmarłych.

Jaskinia Ciasna obecnie fot. M.Bogacki