Menu Zamknij

Badania prowadzone będą wieloaspektowo. Ze względu na archiwalny charakter materiału będącego podstawą projektu, niezbędne będzie ich skatalogowanie, zadokumentowanie oraz digitalizacja. Materiały krzemienne zostaną opracowane pod względem morfometrycznym, surowcowym, planigraficznym, traseologicznym oraz technologicznym przy zastosowaniu metody składanek. Ceramika oraz pozostałe zabytki zostaną poddane analizie pod kątem technologii, morfologii, planigrafii oraz studiom porównawczym. Przy wykorzystaniu strategii tzw. analiz intra(inter)- site, podjęta zostanie próba identyfikacji określonych zachowań w przestrzeni oraz rekonstrukcji poziomego modelu przemieszczania zabytków na stanowisku. Te wieloaspektowe analizy pozwolą na stworzenie struktur do dalszych, ogólnych rozważań pod kątem ekonomicznym, socjalnym, funkcjonalnym i symbolicznym.

Ważnym aspektem projektu jest próba ustalenia chronologii bezwzględnej pozyskanych materiałów oraz weryfikacja stratygrafii. Niezbędne jest zatem otworzenie wykopów na przynajmniej części analizowanych stanowisk, odsłonięcie dawnych profili oraz pobrania prób. Na zdjęciu dr Maciej Krajcarz pobiera próby do analiz termoluminescencyjnych w jaskini Tunel Wielki. W trakcie pozyskiwania materiału do tego rodzaju analiz ograniczyć należy dostęp do światła białego. Pobieranie przeprowadzono po zmroku, w czerwonym świetle czołówek.

Materiały kostne pozyskane przez W. Chmielewskiego oraz w toku zaplanowanych badań w terenie zostaną przeanalizowane przez antropologów oraz paleontologów. Określona zostanie różnorodność i bogactwo składu gatunkowego, co pozwoli na analizę częstotliwości i zmienności głównych typów zbiorowisk roślinnych oraz paleośrodowiska w najbliższej okolicy stanowisk w danym okresie historycznym bądź prehistorycznym. Na podstawie składu gatunkowego zwierząt (w szczególności małych ssaków) zrekonstruowane zostaną warunki klimatyczne dla poszczególnych warstw kulturowych. W studiach nad szczątkami kostnymi uwzględnione zostaną analizy tafonomiczne, nakierowane na rozdzielenie środowiskowych i antropogenicznych czynników odpowiedzialnych za akumulację kości w osadach stanowisk, jak również na modyfikacje postdepozycyjne. Wybrane próbki posłużą do przeprowadzenia analiz biochemicznych (DNA, izotopowych).

Ważnym aspektem opracowania materiału jest uzyskanie chronologii bezwzględnej dla poszczególnych zespołów. W tym celu niezbędne jest pozyskanie dat C14 z dostępnego materiału kostnego i pojedynczych węgli. Konieczna jest jednak ich weryfikacja poprzez wykopaliska przynajmniej na części badanych stanowisk, pozyskanie próbek bezpośrednio z profili i poddanie ich analizom chronometrycznym i sedymentologicznym.  

Przeprowadzona zostanie weryfikacja geologii i stratygrafii poszczególnych stanowisk na podstawie zachowanej dokumentacji geologicznej, tj. rysunków profilów osadów,oraz opublikowanych wyników poprzednich analiz geochemicznych i sedymentologicznych. W przypadku stanowisk wybranych do badań wykopaliskowych, geolodzy będą mieli możliwość analizy struktur sedymentacyjnych i postsedymentacyjnych in situ.