Menu Zamknij

Jaskinia Sąspowska Wschodnia

Jaskinia Sąspowska Wschodnia położona jest we wsi Sąspów w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej Stanowisko znajduje się w obrębie skał, na których wznosi się kościół parafialny w Sąspowie, stąd funkcjonuje także jej inna nazwa – Jaskinia pod Kościołem Wschodnia. Leży ona na północnym zboczu doliny 18 metrów powyżej jednego z dwóch źródeł rzeki Sąspówki. Jej wejście znajduje się kilkanaście metrów na wschód od wejścia do Jaskini Sąspowskiej Zachodniej. Jaskinia ma formę 12 metrowego korytarza, szerokiego na 3 m, kończącego się szczeliną wychodzącą na powierzchnię.

Jaskinia Sąspowska obecnie fot. M.Bogacki

Wedle źródeł archiwalnych stanowisko już w 1872r. było przedmiotem zainteresowania Jana Zawiszy, który zebrał w jaskiniach Sąspowskich kolekcję ceramiki, kości i szydło kościane. Systematyczne badania wykopaliskowe podjął jednak na tych stanowiskach w 1970r. Waldemar Chmielewski. W niewielkim wykopie umiejscowionym po lewej stronie korytarza jaskini znaleziono ślady dawniejszego regularnego wykopu, co potwierdzało, iż Jan Zawisza przeprowadził na tym stanowisku regularne prace wykopaliskowe.

Jaskinia Sąspowska Wschodnia w trakcie badań. prof. Chmielewskiego

Wykop kontynuowano do głębokości 250cm nie osiągnąwszy dna. Ze względu na niewielką liczbę zabytków, zaniechano dalszych prac na stanowisku. Badania pozwoliły na odkrycie zabytków łączonych z okresem wpływów rzymskich oraz średniowieczem. Najciekawszym zabytkiem było znalezisko monety króla Władysława IV, świadczące o penetracji jaskiń Sąspowskich przez ludność także w okresie średniowiecza. Nieliczny materiał zabytkowy można wiązać z faktem, iż jaskinia ta ze względu na bardzo trudną drogę dojścia i stromy stok przed otworem wejściowym, nie stanowiła zapewne także w pradziejach, w przeciwieństwie do jaskini Sąspowskiej Zachodniej, dogodnego miejsca do założenia obozu.