Menu Zamknij

Schronisko Kamieniste

Schronisko Kamieniste to stanowisko jaskiniowe położone na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Stanowisko znajduje się na południowym stoku Doliny Sąspowskiej bezpośrednio poniżej szczytu skalnych ścian doliny. Schronisko ma formę rozległego nawisu skalnego z bardzo stromym podejściem od dna doliny.

Schronisko Kamieniste fot. M.Bogacki

W trakcie przeprowadzonych tu w 1970r. badań sondażowych natrafiono na nietypową sytuację stratygraficzną. Regułą w wypadku namulisk jaskiniowych jest obecność warstwy humusu, który akumulował się przez ostatnie 10 tysięcy lat. Poniżej zalegają najczęściej warstwy lessu stanowiącego świadectwo okresu ostatniego maksimum zlodowacenia datowanego na okres około 15-20 tysięcy lat temu. Pod warstwą lessu znajdują się warstwy glin jaskiniowych odpowiadające poszczególnym okresom zlodowaceń w obrębie Plejstocenu.

W jaskiniach Jury Ojcowskiej najczęściej mamy do czynienia z warstwami odpowiadającemu okresowi miedzy 100 a 20 tysięcy lat temu. Sytuacja w Schronisku Kamienistym była o tyle nietypowa, iż cały osad był przepełniony rumoszem wapiennym, czyli pokruszoną skałą wapienną. Ilość skalnych odłamków była na tyle duża, iż utrudniała rozpoznanie i wydzielenie poszczególnych warstw. Sytuacja ta spowodowała, iż badacze zdecydowali się nadać mu nazwę Schronisko Kamieniste w miejscu używanej zwyczajowo- schronisko „Pustelnia”. Niezbyt dużej miąższości namulisko zawierało pojedyncze zabytki datowane na okres neolitu i kilka zabytków, które można wiązać ze schyłkowym paleolitem. Niewielka liczba zabytków świadczy o tym, iż stanowisko wykorzystywane było w pradziejach jedynie jako miejsce krótkotrwałych obozowisk.